podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Papua-Nowa Gwinea - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Papua-Nowa Gwinea - wiza, ambasady, przepisy

Port Moresby     
papua.nowa.gwinea
Papua-Nowa Gwinea - podróże Do Papui Nowej GwineiPapua-Nowa Gwinea - mapa krajuPapua-Nowa Gwinea - spis artykułów i galeriiPapua-Nowa Gwinea - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjePapua-Nowa Gwinea - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaPapua-Nowa Gwinea - szczepienia, zdrowie, poradyPapua-Nowa Gwinea - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROPapua-Nowa Gwinea - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOPapua-Nowa Gwinea - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy muszą uzyskać wizę przed wyjazdem do Papui-Nowej Gwinei. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy złożyć wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie, paszport oraz kopię biletu na powrót lub dalszą podróż. W przypadku wizy turystycznej wymagana ważność paszportu przy wjeździe – 6 miesięcy W Polsce o wizę należy wystąpić do Wydziału ds. Imigracji i Obywatelstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Imigracji Papui-Nowej Gwinei (Department of Foreign Affairs and Immigration, Immigration and Citzenship Division, Entries and Services Branch, P.O. Box 422, Waigani, NCD, Papua-New Guinea, tel. 00675 301 41 73, faks 00675 323 3206) – wizę wystawi, po jej przyznaniu, Ambasada Australii w Warszawie.
Informacje dla kierowców
Można wynająć samochód – w miastach większość znanych firm ma swoje biura. Do kiero­wania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzyna­rodowe pra­wo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, zwłaszcza poza dużymi miastami,w porze deszczowej (od listopada do maja) częste powodzie sprawiają, że drogi stają się nieprzejezdne, odnotowuje się ogromne opóźnienia w komunikacji. Nie należy pozostawiać w samochodzie żadnych warto­ściowych przedmiotów. Zaleca się podróżowanie z zamkniętymi szybami i zablokowanymi drzwiami.
Podróżowanie po kraju
Uwaga na wypadki – kierowcy, którzy spowodują śmierć rdzennego mieszkańca, mogą paść ofiarą zemsty jego rodziny. Dobrą formą transportu jest łódź lub statek. Wiele regularnych linii łączy niemal wszystkie osady położone na wybrzeżu lub na wyspach. Za niewielką opłatą można też wynająć własnego przewoźnika.
Bezpieczeństwo
Podróżujący powinni zachować szczególną ostrożność, szczególnie w okolicach Port Moresby, Lae, Szlak Kokody i Mt. Hagen. Zaleca się śledzenie na bieżąco w środkach masowego przekazu informacji o rozwoju wydarzeń w tym kraju. Kradzieże w środkach komu­nikacji miejskiej, napady z użyciem maczet i broni palnej, rabunki, porwania, gwałty na porządku dziennym - nie należy nosić przy sobie dużych sum pieniędzy ani kosztownych rzeczy, przebywać w odludnych miejscach i w dziel­nicach nę­dzy, spacerować samotnie, zwłaszcza nocą.
Przydatne informacje
• Papua-Nowa Gwinea położona jest w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami.
• Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych (np.: www.niugini.com).
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Canberze (Australia) akredytowany jest również w Papui-Nowej Gwinei.